Wiosną częstokroć decydujemy się na odświeżenie pomieszczeń. By dodać pomieszczeniu blasku starczy pomalować ściany oraz sufity. Na odmalowanie ścian decydujemy się zwykle co 4 do 5 lat. Radzimy, jak zrobić to bez błędów. Decyzja o remoncie zapada najczęściej z dwu przyczyn; po pierwsze chcemy odmienić aranżację wnętrza, która już się nam znudziła, po drugie stara farba na ścianie wygląda niedobrze.

Jak ściany?

Wiosną często decydujemy się na odmalowanie mieszkanka. Aby dodać pomieszczeniu blasku wystarczy pomalować ściany i sufity. Na odświeżenie ścian decydujemy się zwykle co 4-5 lat. Doradzamy, jak robić to bez błędów. Decyzja o remoncie zapada często z dwóch przyczyn; po pierwsze pragniemy odmienić aranżację pomieszczenia, która już się nam opatrzyła, poza tym stara farba na ścianie niedobrze wygląda.

Przed przystąpieniem do malowania powinniśmy usunąć ze ścian wszelkie zabrudzenia, albowiem mogą one osłabić przyczepność farby bądź przebijać przez świeżo kładzioną powłokę malarską. Kurz i tłuszcz można usunąć ze ścian przy pomocy wody z szarym mydłem. Jeśli natomiast na ścianach są pęknięcia, a stara farba łuszczy się, powinniśmy ujednolicić powierzchnię. Jak to zrobić? Drucianą szczotką oczyścimy nawierzchnię ze starych warstw malarskich, zaś większe nierówności wyeliminujemy ze ściany szpachelką.

Trzeba również poradzić sobie z ewentualnymi ubytkami. Dziury można wypełnić masą szpachlową. Po całkowitym wyschnięciu masy uzupełniającej powinniśmy przeszlifować ją drobnoziarnistym papierem ściernym i odkurzyć. W ten sposób przygotowaną powierzchnię dobrze jest zagruntować, by obniżyć chłonność podłoża. Nim rozpoczniemy malować ściany pomyślmy o gniazdkach elektrycznych. Odkręćmy je, natomiast elementy elektryczne umieszczone na stałe w ścianie ochrońmy taśmą malarską.

malowanie

Autor: Dulux®
Źródło: Dulux®

Tak przygotowaną ścianę możemy zacząć malować. A co malujemy najpierw? Malowanie rozpoczynamy od góry, czyli od sufitu. Wałek przemieszczamy od strony ściany z oknem do wnętrza pomieszczenia.

To jest bardzo ciekawa problematyka i warto ją zgłębić bardziej, więc bez wahania sprawdź szczegóły w źródle (https://www.partnerzy.pl/), który znajduje się tu.

Ruchy muszą być równoległe, natomiast pasma farby powinny zachodzić na siebie. Gdy pierwsza warstewka malarska wyschnie, możemy malować po raz drugi, jednak tym razem

w przeciwnym kierunku. Dzięki temu zabiegowi skrupulatnie pokryjemy wszystkie smugi.

Żeby ustrzec się niedoskonałości na suficie, można użyć farbki, która w czasie malowania ma kolor różowy, natomiast białą robi się dopiero gdy wyschnie. Ściany malujemy dużym wałkiem, nakładając wertykalne, zachodzące na siebie pasma. Kąty, pasma wokół okien oraz drzwi oraz inne trudno dostępne miejsca malujemy pędzelkiem lub foxess falownik małym wałkiem. Taśma samoprzylepna przydać się może również aby „odciąć” kolor ścian od bieli sufitu (gdy malujemy ściany farbką o kontrastującym z sufitem kolorze).